תכנית חדשה לתואר ראשון ביחב"ל ולימודי אסיה

אנו שמחים להודיע על פתיחת תכנית חדשה לתואר ראשון ביחסים בין-לאומיים ולימודי אסיה: אסיה בזירה הבין-לאומית – פוליטיקה, כלכלה ומוסדות. מדובר בתכנית ראשונה מסוגה בישראל שמטרתה להעצים את הסינרגיה מלימוד משותף של תיאוריה, היסטוריה דיפלומטית, סוגיות בביטחון בין-לאומי, כלכלה פוליטית ומשפט בין-לאומי עם לימודי השפה, ההיסטוריה והתרבות של מדינות אסיה.

האזורים של מזרח אסיה ושל דרום אסיה נמצאים בשנים האחרונות במרכז הזירה הכלכלית והפוליטית בעולם כולו. סין, יפן קוריאה – במזרח אסיה, והודו – בדרום יבשת אסיה, מהוות כל אחת בפני עצמה גורם משפיע בזירה הבין-לאומית. מעמדה של סין, אשר מיצבה את עצמה זה מכבר כאחת ממעצמות העל בזירה הבין-לאומית, וחשיבותן של יפן, של קוריאה ושל הודו –מגבירים ומחזקים את השאיפה להבנה מעמיקה של הפוליטיקה, הכלכלה, ההיסטוריה והתרבות של ארצות אלה.

מטרת התכנית היא להעניק כלים אקדמיים ומעשיים להבין את צמיחתה הדרמטית של אסיה בעשורים האחרונים ולהשתלב בהצלחה בשוק הקשרים הגדל של ישראל עם חלק זה של העולם. התכנית מבוססת על המסלול הדו-חוגי הקיים של לימודי יחסים בין-לאומיים ולימודים בחוג ללימודי אסיה. היא מציעה, מעבר ללימודים הרגילים, קורסים ופעילות ייחודית למשתתפי התכנית שנועדו לאפשר דיון ודיאלוג ממוסד בין שני תחומי הידע.

מעבר לכך, מטרת התכנית היא לדחוף קדימה קבוצה של סטודנטים מצטיינים שמעוניינים ומסוגלים לחשוב ברמה גבוהה ולחצות את הגשר של מדעי הרוח-מדעי החברה בהצלחה. שילוב זה ימצב את בוגרי התכנית בעמדת יתרון בכמה חזיתות: יאפשר להם להתחרות בהצלחה על משרות בשוק הפרטי, יאפשר להם להשתלב בהצלחה ולתרום תרומה חיונית בסקטור הציבורי –בכל הקשור לפיתוח יחסי ישראל-אסיה, במישור המדיני, כלכלי וחברתי, ויאפשר להם להמשיך ללימודים מתקדמים ברמה בין-לאומית בתור חוקרי יחסים בין-לאומיים של אסיה.

 

תנאי מעבר לשנה ב'

לתכנית נרשמים בתחילת שנה א' והיא פתוחה עבור מי שעומד בחתך הקבלה ליחסים בין-לאומיים וללימודי אסיה ויתחיל בלימודי שפה.

התכנית מיועדת לסטודנטים מצטיינים הלומדים במסלול דו-חוגי בחוג ללימודי אסיה ובמחלקה ליחב"ל. התכנית משלבת התמחות בלימודי יחסים בין-לאומיים עם ידע מקיף על סין, יפן, קוריאה או הודו (כולל לימוד שפה). התכנית מיועדת לתלמידי ב.א. המעוניינים בשילוב לימודי יחסים בין-לאומיים עם לימודי אסיה. המעבר לשנה ב' אינו אוטומטי ומותנה בשני תנאים:

1. הצטיינות עם ממוצע של לפחות 85 בשנה א'.

2. השתתפות חובה בפורום אסיה בזירה הבין-לאומית – פוליטיקה, כלכלה ומוסדות שיתקיים פעם בחודש במהלך שנת הלימודים. ההשתתפות בפורום לא מזכה בנקודות זכות אקדמיות (נ"ז).

בתכנית קורסי חובה ייעודיים בשנים ב' וג'. (קורס בשנה ב 4 נ"ז , סמינר בשנה ג 4 נ"ז לקורס ו-4 נ"ז לעבודה סמינריונית).

 

תכנית לימודי ההדגש (סה"כ 12 נ"ז )

שנה א' – פורום יחב"ל באסיה.

שנה ב' – סוגיות נבחרות בפוליטיקה הבין-לאומית של אסיה (4 נ"ז).

שנה ג' – תאוריה ומציאות ביחסים הבין-לאומיים של אסיה, סמינר (4+4 נ"ז שיילקח במסגרת החוג ליחסים בין-לאומיים).

מעבר ל-12 נ"ז אלה יחויבו התלמידים ללמוד עוד 20 נ"ז מתוך מגוון הקורסים

*קורסים מסוימים עשויים להשתנות ולא בהכרח יוצעו בכל שנת לימודים.

 

לשאלות ניתן לפנות ליועץ האקדמי של התכנית, מר דורון אלה: intl.relations.asia@mail.huji.ac.il